LISA! Kursy Językowe za Granicą
Kursy rosyjskiego Kaliningradzie
Kaliningrad, dawniej znany jako Königsberg (Królewiec), do 1945 roku był częścią Prus Wschodnich. To miejsce narodzin filozofa Immanuela Kanta i artystki Käthe Kollwitz. Oferuje mnóstwo wielkomiejskich atrakcji, takich jak muzea, galerie, zabytki, restauracje i teatry.
DLACZEGO WARTO WYBRAĆ KALININGRAD KALININGRAD:
-
Niskie koszty: już za kilkadziesiąt złotych, można dojechać z Polski autobusem
-
Jakość: małe grupy, indywidualne podejście do kursanta
-
Natura i kultura: historyczne miasto nad Bałtykiem,
Kaliningrad liczy 420 000 mieszkańców i położony jest u ujścia rzeki Pregoły do Bałtyku, w otoczeniu zielonych pól i lasów. To rodzinne miasto Immanuela Kanta zostało założone w XIII wieku przez Krzyżaków jako Königsberg (Królewiec) i do 1945 roku było stolicą Prus Wschodnich. Wtedy, po wielu tygodniach oblężenia, miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną i po konferencji poczdamskiej wcielone do terytorium ZSRR, które zmieniło mu nazwę na Kaliningrad. Obecnie jest to ekonomiczne centrum Obwodu Kaliningradzkiego – eksklawy rosyjskiej położonej między Polską, a Litwą. Dzisiejszy Kaliningrad stanowi ciekawą mieszankę cech współczesnej Rosji z przeszłością Prus Wschodnich – rosyjskiej architektury i wzornictwa z pruską surowością i kulturą. Jak w każdym dużym mieście, znajduje się tu wiele różnorodnych atrakcji dla każdego. Wśród nich wymienić można bary, kawiarnie, restauracje, słynne teatry (jak Teatr Dramatyczny Obwodu Kaliningradzkiego), muzea, galerie i zabytki.
W stolicy Obwodu Kaliningradzkiego znajduje się także duży ogród zoologiczny, o ponad 100-letniej tradycji, w którym mieszka prawie 2500 zwierząt. Warto odwiedzić w tym mieście również wspaniałe muzea – ciekawą atrakcję stanowi Muzeum Morskie, mieszczące się w dawnym statku badawczym (Vityaz), na brzegu rzeki Pregel. Można się tam dowiedzieć wiele na temat topografii Zalewu Wiślanego. Innymi miejscami, o którym warto wspomnieć są Muzeum Immanuela Kanta, Muzeum Bursztynu, Pomnik Kosmonauty oraz Kaliningradzka Galeria Sztuki. Jednym z symboli Kaliningradu, a zarazem najwspanialszym przykładem ceglanej architektury gotyckiej jest XIV-wieczna Katedra św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedyna znacząca budowla, która zachowała się z tamtego okresu. Została w dużym stopniu zniszczona w czasie II wojny światowej, ale odbudowano ją w latach 90’ XX wieku. Innym ważnym zabytkiem jest Dom Sowietów, wzniesiony w połowie ubiegłego wieku na miejscu zburzonego zamku krzyżackiego w Królewcu. Budowa nie została jednak nigdy dokończona ze względu na niestabilne grunty. Opinie na jej temat są bardzo podzielone – jedni uważają, że ta budowla-pomnik oszpeca miasto i powinna zostać zburzona, inni zaś sądzą, że jest częścią historii Kaliningradu i jego symbolem. Przebywając w Kaliningradzie trzeba też spróbować lokalnych potraw, takich jak królewieckie klopsy na kwaśno, podawane z kaparami, czy barszcz. W tutejszych restauracjach podawane są oczywiście również dania kuchni różnych narodów, takie jak sushi, czy pizza.